2020 MTNA/Bluegrass Competition Results


Here are the results from this year’s MTNA/KMTA Competition and the KMTA Bluegrass Competition.

Congratulations to all who participated!

MTNA/KMTA Results

Composition

Elementary Winner: Daniel Zhong, teacher: Jessica Dorman

Junior Winner: Calvin Brey, teacher: Gyuli Kambarova

Senior Winner: Leena Sfar, teacher: Svetlana Alkhasov
Senior Honorable Mention: Carter Latham, teacher: Jessica Dorman
Senior Honorable Mention: Daniel Bronfman, teacher: Matilda Ertz

Piano

Junior Winner: Richard Lian, teacher: Vernon Cherrix
Junior Alternate: James Hall, teacher: Zachary Lopes
Junior Honorable Mention: Andrei Boutista, teacher: Vernon Cherrix
Junior Honorable Mention: Daniel Lee, teacher: Rachel Taylor

Senior Winner: Ryan Schuering, teacher: Vernon Cherrix
Senior Alternate: Jasmine Bock, teacher: Alesia Speer
Senior Honorable Mention: Daniel Bronfman, teacher: Matilda Ertz

Young Artist Performance Piano Representative: Alexander Thome, teacher: Matthew Gianforte

Brass

Senior Representative: Benjamin Royalty, teacher: Jamie Dixon

Young Artist Representative: Elizabeth Cooksey, teacher: David Heim

String

Senior Representative: James Han, teacher: Andy Braddock

Bluegrass Results

Elementary Piano

Winner: Emma Mizuno, student of May Man

Honorable Mention: MacKhang Jason Hoang, student of Sergei Polusmiak
Honorable Mention: George Chen, student of Gyuli Kambarova

Junior Piano

Winner: Lillian Chung, student of Vernon Cherrix

Honorable Mention: Alex Marcum, student of Jennifer Bersaglia
Honorable Mention: MacKhoi Anthony Hoang, student of Sergei Polusmiak

Junior Musical Theater

Winner: Chanduni Herath, student of Rebecca Slater

Senior Piano

Winner: Yeeun Lee, student of Vernon Cherrix

Honorable Mention: Ryan Yakoumatos, student of Vernon Cherrix
Honorable Mention: Vivienne Lucier, student of Nancy Selter

Senior Musical Theater

Winner: Mackie Meadows, student of Anna Bonham-White

Honorable Mention: Aly Smith, student of Anna Bonham-White
Honorable Mention: Katie Buschle, student of Anna Bonham-White

Senior Voice

Winner: Chloe Halcomb, student of Jennifer Bersaglia

Honorable Mention: Sophia Stanisic, student of Rebecca Slater

Senior Strings

Winner: Andrew Peng, student of Benjamin Karp

Junior Brass

Winner: Tipton Lolley, student of Jamie Dixon

Young Artist Piano

Winner: Yu-Chien Huang, student of Desiree Scarambone

Young Artist Voice

Winner: Rebekah Knight, student of Joyce Hall Wolf

Young Artist Brass

Winner: Luke Weatherly, student of Li Kuang